Pierwsza Pomoc dla dzieci- dlaczego to takie ważne?
Pierwsza Pomoc dla Dzieci to niezbędne szkolenie, które powinien ukończyć każdy rodzic czy opiekun zajmujący się małymi dziećmi. Wiedza na temat zasad udzielania pierwszej pomocy jest nieoceniona, zwłaszcza w przypadku dzieci, które narażone są na przypadkowe urazy, zadławienie czy zakrztuszenie. Szybka i właściwa reakcja rodzica lub opiekuna może uratować życie i zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym u dzieci i niemowląt. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, dlatego warto znać podstawowe zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W poniższym artykule omówimy, jak powinien zachować się rodzic lub opiekun w przypadku, gdy dziecko przestanie oddychać. Zachęcamy do lektury.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dzieci i niemowląt
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) u dzieci i niemowląt polega na wykonywaniu dwóch podstawowych czynności: uciskaniu klatki piersiowej i wykonywaniu oddechów ratowniczych. Uciskanie klatki piersiowej zastępuje pracę serca, a oddechy ratownicze dostarczają tlen do płuc.
Pierwsze 4 minuty po nagłym zatrzymaniu krążenia określa się je mianem „złotych minut”. To w tym czasie skuteczna resuscytacja może zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom układu nerwowego.
Kolejność działań podczas resuscytacji dzieci i niemowląt:
- bezpieczeństwo – upewnij się, że miejsce, w którym znajduje się dziecko, nie stwarza zagrożenia,
- ocena reakcji – delikatnie klepnij niemowlę w stopy lub zawołaj je po imieniu. Starsze dziecko możesz potrząsnąć za ramiona,
- wezwanie pomocy – jeśli dziecko nie reaguje, poproś kogoś o wezwanie pogotowia lub połącz się z numerem ratunkowym i rozmawiaj z dyspozytorem na głośnomówiącym trybie.
- ułożenie na plecach – połóż dziecko na twardym, stabilnym podłożu,
- udrożnienie dróg oddechowych – delikatnie odchyl głowę dziecka do tyłu, unosząc jego brodę i oceń oddech (czas oceny: 10 sekund).
- oddechy ratownicze – jeśli dziecko nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo, wykonaj pięć wstępnych oddechów ratunkowych. W przypadku niemowląt obejmij nos i usta swoimi ustami i wdmuchuj powietrze przez około jedną sekundę, aż zauważysz, że klatka piersiowa się unosi. Jeśli chodzi o RKO dzieci powyżej 1 r.ż. obejmij tylko usta dziecka swoimi ustami i wdmuchuj powietrze przez około jedną sekundę, do momentu aż zauważysz uniesienie się klatki piersiowej.
- uciśnięcia klatki piersiowej – w przypadku przeprowadzania RKO niemowlęcia należy użyć dwóch palców do uciskania dolnej połowy mostka i uciskać na głębokość około 1/3 przednio-tylnego wymiaru klatki piersiowej. Jeśli chodzi o dzieci od 1. do około 8. roku do wykonywania uciśnięć używa się jednej dłoni (nasady nadgarstka), a u starszych dzieci dwóch splecionych dłoni. Podobnie jak w przypadku niemowląt uciska się na głębokość około 1/3 przednio-tylnego wymiaru klatki piersiowej,
- powtórzenie oddechów – wykonaj kolejne dwa oddechy – pięć oddechów wykonujemy jako pierwsze oddechy czyli 5 oddechów 15 uciśnięć i następnie 2 wdechy naprzemiennie z uciśnięciami klatki piersiowej.
- czynności te wykonujemy naprzemienne – 2 wdechy i 15 uciśnięć.
RKO niemowlaka
Po wykonaniu wyżej omówionych czynności, należy przejść do kolejnego etapu RKO. Poniżej omawiamy, jakie kroki należy podjąć w przypadku RKO niemowlęcia:
- używaj dwóch palców do uciskania dolnej połowy mostka niemowlęcia,
- uciskaj na głębokość około 1/3 przednio-tylnego wymiaru klatki piersiowej,
- wykonuj 15 uciśnięć z tempem 100–120 uciśnięć na minutę,
- po każdych 15 uciśnięciach wykonaj 2 oddechy ratunkowe, obejmując ustami nos i usta niemowlęcia. prowadź resuscytację do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego lub do chwili, gdy niemowlę zacznie się ruszać, oddychać lub kaszleć. Czynności należy wykonywać naprzemiennie (15 uciśnięć i 2 wdechy).
RKO dziecka powyżej 1. roku życia
Poniżej omawiamy, jakie czynności należy podjąć w ramach RKO u dzieci od 1. roku życia.
- u dzieci do około 8 lat używaj jednej dłoni (nasady nadgarstka), a u starszych dzieci dwóch splecionych dłoni.
- uciskaj na głębokość około 1/3 przednio-tylnego wymiaru klatki piersiowej.
- wykonuj 15 uciśnięć z tempem 100–120 uciśnięć na minutę.
- po każdych 15 uciśnięciach wykonaj 2 oddechy ratunkowe. Prowadź resuscytację do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego lub do momentu, gdy dziecko zacznie reagować, poruszać się lub kaszleć. Czynności należy wykonywać naprzemiennie (15 uciśnięć i 2 wdechy).
Podsumowanie
Znajomość podstawowych zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u niemowląt i dzieci jest bardzo ważna. W ten sposób można uratować zdrowie, a nawet życie dziecka. W ramach naszej oferty przeprowadzamy wiele kursów pierwszej pomocy, w tym ważne szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci. Zachęcamy do zapisów i udziału!
Jeśli ten artykuł okazał się dla Ciebie przydatny, udostępnij go znajomym na swoich profilach społecznościowych. Śledź nas na Facebooku, Instagramie, TikToku i LinkedInie, aby nie przegapić najnowszych wskazówek związanych z pierwszą pomocą. Zasubskrybuj także nasz kanał na YouTube.
Witaj!
Tworzymy naszego bloga z ogromną pasją i zaangażowaniem. Wkładamy wiele pracy, aby nasze materiały były rzetelne i pomocne. Dzięki temu, co czytasz, możesz zdobyć wiedzę potrzebną do udzielania pierwszej pomocy.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, podaruj nam wirtualną kawę.
Będzie nam bardzo miło!
Dziękujemy!