Pierwsza pomoc w szkole – najważniejsze informacje
Zgodnie z przepisami prawa pierwsza pomoc w szkole to zagadnienie, które musi być dobrze znane całemu personelowi szkolnemu – zarówno nauczycielom, jak i pozostałym pracownikom placówki oświatowej. Wśród dzieci i młodzieży stosunkowo często dochodzi do wypadków. Większość z nich to siniaki i drobne skaleczenia niewymagające specjalistycznej pomocy. Poza tym zdarzają się jednak poważne zdarzenia, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu i wymagające błyskawicznej i umiejętnej akcji ratunkowej. Nauka pierwszej pomocy w szkole jest więc kluczowa dla bezpieczeństwa uczniów.
Pierwsza pomoc dla dzieci w szkole – przepisy
O obowiązku odbycia szkolenia z pierwszej pomocy przez nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły „mówią” przede wszystkim dwa dokumenty:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69);
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 października 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 2140).
Dopełnieniem dla zagadnień niewystarczająco poruszonych w tych dokumentach jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860).
Co z tego wynika?
Zgodnie z zapisami w przytoczonych rozporządzeniach pracownicy szkoły muszą przejść obowiązkowe szkolenie z pierwszej pomocy. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale całego personelu, a więc również pracowników sprzątających, kucharek, administracji, pracowników biblioteki czy świetlicy szkolnej. Wszystko po to, by dzieci były bardziej bezpieczne – by w razie potrzeby nauczyciel lub inny pracownik umiał przeprowadzić pierwszą pomoc przedmedyczną w szkole i zabezpieczyć zdrowie oraz życie podopiecznego do przyjazdu karetki i wykwalifikowanego personelu medycznego. Bo niestety z historii znamy wiele sytuacji, w których opiekunowie nie wywiązali się z tego obowiązku, a dziecko zostało poszkodowane na całe życie…
Kurs pierwszej pomocy w szkole – kto musi go zorganizować i jak często?
Zgodnie z § 15 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860) nauczanie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla personelu powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego co najmniej raz na 6 lat. Można przyjąć, że dotyczy to również szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli i pozostałych pracowników placówki oświatowej, choć ratownicy medyczni polecają, by szkolenie organizować częściej – raz na 2-3 lata.
Zorganizowanie takiego kursu to obowiązek dyrektora. Nauka pierwszej pomocy w szkole jest bowiem płatna i dyrektor nie może wymagać od pracowników opłacenia kursu we własnym zakresie.
To ważne! Nieco inaczej jest w przypadku nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa. Oni muszą odbyć szkolenie częściej, minimum raz na 5 lat.
Kwestię szkoleń z zasad udzielania pierwszej pomocy w szkole należy traktować poważnie. Choćby dlatego, że w ostatnich latach wzmożono kontrole placówek oświatowych i ich pracowników pod kątem odbytego kursu pierwszej pomocy!
Najczęstsze pytania o kurs pierwszej pomocy dla pracowników oświaty:
- Kurs pierwszej pomocy w szkole dla nauczycieli i innych pracowników – czy może odbyć się online?
Egzamin zawsze odbywa się w sali egzaminacyjnej, czyli stacjonarnie. Zatem kurs pierwszej pomocy w szkole nie może odbyć się online. - Czy po kursie nauczyciele otrzymują certyfikaty potwierdzające jego ukończenie?
Oczywiście! Każdy nauczyciel otrzymuje zaświadczenie – zgodne z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wydawane na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r., a także zgodne z wymogami Głównego Inspektoratu Pracy.
Nauka pierwszej pomocy w szkole dla uczniów – to też ważne
Wiemy już, że pracownicy placówek oświatowych muszą wiedzieć, na czym polega pierwsza pomoc dla dzieci w szkole – wymagają tego przepisy. Poza tym warto raz na jakiś czas zorganizować pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów. W wielu przypadkach to właśnie dzieci są bezpośrednimi świadkami wypadku. Znajomość pierwszej pomocy w szkole podstawowej czy liceum może uratować zdrowie, a nawet życie zarówno rówieśników, jak i osoby dorosłej – nauczyciela na terenie szkoły czy rodzica w domu.
Jeśli uważasz, że ten tekst jest wartościowy, podziel się nim na swoich mediach społecznościowych. Pamiętaj, że teoria to dopiero początek. Zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniach, by praktycznie nauczyć się, jak reagować w krytycznych sytuacjach. Nasze kursy pierwszej pomocy pozwolą Ci przygotować się do działania, gdy ktoś będzie potrzebował natychmiastowej pomocy.